суши

Суши

Сушито е доста специфична храна. Когато става въпрос за суши, хората обикновено са разделени на два лагера и никой по средата. Като при операта. Или го обожават, както и ние самите, или го презират и само от мисълта да сложат сурова риба в устата си им става лошо. Днес решихме да уважим любителите на японската кухня и ще ви разкрием тайната на перфектното приготвено суши в домашни условия.

Продукти за суши:

суши
LAVA България
  • 3 ч. ч. къс ориз от сорт Nishiki
  • 3 ч. ч. вода
  • 4 с. л. оризов оцет за суши
  • 1 1/2 с. л. захар
  • 1/2 с. л. сол
  • 1 пак. нори листа
  • уасаби паста
  • филе от сьомга
  • 1 бр. краставица
  • 1 бр. бамбукова подложка за навиване на суши

Рецепта за суши:

Трябва да знаем, че използването на ориз за суши е абсолютно задължителен, тъй като той е по-различен от този който си хапваме в ризотото, примерно. Този за суши е по-къс, не се скашква, когато го сварим, зърната не се натрошават, не губят целостта си, но в същото време е и достатъчно лепкав, за да може да си оформим с него хапките. В конкретния случай, ще си спретнем суши Хосомаки. Необходимо е най-напред да си направим ориза. За целта трябва да го измием много добре под течаща, хладка вода. Подсушаваме го и леко го разбъркваме и го оставяме да се отцежда за около половин час. Сипваме ориза и водата в подходящ съд, покриваме с капак и варим на силен огън, докато водата заври. След това намаляваме до най-слабата степен и оставяме да си ври, докато оризът поеме всичката вода. Когато оризът е готов, без да махаме капака, го отстраняваме от огъня и го оставяме настрани да си почине за около петнадесет минути. През това време, в малка тенджера смесваме оцета, ориза и захарта и бъркаме на среден огън, докато захарта се стопи напълно. Когато приключим, изсипваме оризът в дълбока пластмасова купа, заливаме го с оцета и с леки движения разбъркваме с дървена лъжица, докато се поеме от ориза. Покриваме с влажна кърпа и се подготвяме за навиването му.

Вземаме лист нори и го разрязваме на две. Сьомгата се нарязва на дълги и тънки ленти, а краставицата се обелва, издълбава се от месестата част и също се реже надълго. Опаковаме си плътно бамбуковата подложка с домакинско фолио, поставяме върху рогозката половината нори и с леки движения разстелваме ориза за суши отгоре. Необходимо е оризът да бъде добре изстинал. Слоят ориз не трябва да е много дебел, но не трябва да е и много тънък. Точното количество е точно толкова, колкото да покрие норито, без да прозира отдолу. Върху него се подрежда нарязаното парче сьомга, но точно в средата. Започваме да навиваме рогозката, като внимателно натискаме при всяко едно завъртане, така че да се оформи фуния. Когато сме готови, с остър нож, леко навлажнен нарязваме ролцата на кръгли хапки.

Поднасяме с уасаби и соев сос.

Вашият коментар

Име *
E-mail *
Уеб сайт

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.