Ароматерапия
Ароматерапията е едно от най-приятните и същевременно най-мощните средства за уравновесяване и въздействие върху организма. Произлизаща още от древността, ароматерапия представлява третиране с натурални аромати чрез масажи, водни бани и процедури или дишане. Ароматерапията е почти неразривен спътник с йогата и медитацията. Различните видове миризми и аромати влияят на различни чакри по тялото ни и зависи каква част осъзнаваме в конкретния момент, трябва да използваме и различно етерично масло.
Уханието се излъчва от цъфтящите части на растенията, листата, клончетата или кората. Летящите компоненти на аромата попадат в организма чрез вдишване или допир на кожата. Те влияят на нашите жизнени процеси, работата на различните, отделни органи, менталното ни състояние, състоянието на духа и спокойствието. Ароматите са лечители и проникват бързо и сигурно в нашата система чрез кожата. Ако все още не вярвате и не сте сигурни в тяхната ефективност, можете да нартиете с малко чесън ходилото си. След известно време ще установите, че мирисът му ще се чувства във Вашия дъх.
Нашето настроение също се влияе от ароматите. Ако до нас застане потен и зле миришещ човек, ние автоматично ще бъдем отблъснати от него и едва ли ще го свързваме с положителни мисли. Ако обаче сме в компанията на приятно ухаещ човек, мозъкът ни автоматично започва да отделя ендрофини и сме далеч по-благоразположени към него, свързвайки го с нещо приятно. Усещайки благоуханието на цъфтящите липи, напечени от слънцето след дъжд, мислите ни веднага поемат в щастлива насока. Сред тихата поляна, отрупана с цъфтящи треви и цветя се усеща медената есенция на естествената природа и ние се чувстваме щастливи в единство с всичко наоколо. Тревогата бива отмита, гневът стихва, а умората изчезва.
В градовете трудно можем да намерим такова райско, закътано местенце. На всеки му се иска да запази мириса на лятото и прекрасното настроение което носи мирисът на море. Да задържи ароматния миг на радостта и да се върне към него в студените, еднообразни дни на зимното ежедневие. Именно тогава търсим начин да си доставим от природните ендрофини у дома. Извличането на есенции от цветя по различни методики ни помагат за това.
Ето и списък с някои от ароматите, подпомагащи бягство от лошите и натрапчиви настроения чрез ароматерапия:
- Скръб – кипарис, тамян, нероли, роза, сандалово дърво
- Стрес – Бергамот, градински чай, тамян, здравец, грейпфрут, жасмин, лавандула, мандарина, нероли, пачули, лайка, роза, сандалово дърво, ветривер, иланг-иланг
- Страх – Бергамот, кедър, градински чай, тамян, грейпфрут, жасмин, лимон, нероли, портокал, лайка, сандалово дърво, ветривер
- Тревога, безпокойство – Бергамот, кедър, градински чай, тамян, здравец, лавандула, мандарина, нероли, пачули, лайка, роза, сандалово дърво, ветривер
- Гняв – Бергамот, жасмин, нероли, портокал, пачули, лайка, роза, ветривер, иланг-иланг
- Паника и панически атаки – Тамян, лавандула, нероли, роза
- Раздразнителност – Лавандула, мандарина, нероли, лайка, сандалово дърво Усещане за самота Бергамот, градински чай, тамян, лайка, роза
- Депресия – Бергамот, градински чай, тамян, здравец, грейпфрут, жасмин, лавандула, лимон, мандарина, нероли, портокал, лайка, роза, сандалово дърво, иланг-иланг
За подпомагане положителни емоции и концентрация чрез ароматерапия:
- Радост и спокойствие – Бергамот, тамян, здравец, грейпфрут, лимон, нероли, портокал, роза, сандалово дърво, иланг-иланг
- Увереност – Лавър, бергамот, кипарис, грейпфрут, жасмин, портокал, розмарин
- Срещу умора – Босилек, бергамот, черен пипер, градински чай, кипарис, тамян, джинджифил, грейпфрут, жасмин, лимон, пачули, мента, розмарин, сандалово дърво
- Срещу несигурност – Бергамот, кедър, тамян, жасмин, сандалово дърво, ветривер
- За по-добра памет и концентрация – Босилек, черен пипер, кипарис, лимон, мента, розмарин
Кратък списък на видовете ароматни масла и тяхното действие:
- Черният пипер стимулира циркулацията на кръвта и е чудесен помощник при натъртвания, охлузвания и мускулни болки. Неговият аромат е остър.
- Маслото от розмарин е особено ефикасно срещу артрит, бронхит, изгаряния, настинки, пърхут и кожни раздразнения. Успокоява нервната система и спомага избистрянето на мисълта и концентрацията. През първото тримесечие на бременноста, не се препоръчва неговата употреба.
- Известни афродизиаци са маслата от жасмин, роза, иланг-иланг и сандалово дърво.
- Евкалиптовото масло се препоръчва при кашлица, настинки, бронхит и треска. Често се използва в комбинация с мента за още по-добро и бързо действие.
- Чаеното дърво е известно със своето антимикробно действие и е често използвано в антисептични и дезинфектиращи препарати и разтвори за уста.
- Белият равнец намаля възпаленията на ставите и облекчава симптомите при настинки и грип.
- Карамфилът се използва в стоматологията, тъй като той е повърхностен аналгитик, добър антисептик, антиспазматик и има газогонно и антиеметично действие.
- Бегамонтът е предпочитан в парфюмерията, заради своят лек и летлив аромат. Той е отличен репелент и има чудесно действие върху уринарния и храносмилателния тракт. Полезен е при кожни инфекции в следствие на стрес и е една от основните подправки в черния чай Ърл Грей.
- Босилекът също се предпочита в парфюмерията, заради сладкия си и умерено подправков аромат, наподобяващ този на карамфила. Помага за облекчаване на кашлица, настинки и бронхит. Има чудесно въздействие върху безсънието, нервността, истерията и умствената умора като цяло. Той също така има облекчаващо действие при главоболие и мигрена. При чувствителна кожа и бременност не се препоръчва.
И след като вече сме запознати с ароматерапията и действията на различните масла, не ни остава нищо друго, освен да се потопим и насладим изцяло на ароматите. Слънчева Сряда, мили ми гастрономчета!
Вашият коментар