Коледна погача
Коледа без погача няма как да мине. В нашето семейство и без тиквеник. Всяка година се правят едни и същи, като рецептите за тях ги е предала пра-баба ми на баба, баба ми на мама, а мама ще ги предаде на мен (за погачата. Тиквеника вече й го откраднах от вълшебната тетрадка). Тази година, понеже всяка мама приготвя питката, докато аз се суетя покрай сармите и баклавата, била решила да й променя формата, като разбира се направи предварителен тест на това как ще изглежда. Еми изглеждаше разкошно, със сигурност по-богато украсена от традиционната ни питка, ама не беше моята Коледна питка. Аз съм си човек на традициите, а въпросния хляб, заедно с тиквената баница, правят Коледата ми Коледа и някак да промениш формата им е равнозначно на това да ми убиеш празника. След малка телефонна тирада, решихме, че нищо няма да им се променя и тази година, а за реванш изнудих мама за рецептата, която ще ви споделя сега. Прикачената снимка е от миналогодишната ни Коледна трапеза, преди да дойдат гостите.
Продукти за Коледна погача:
- 500 гр. брашно + още 100 – 150 за месене и разточване
- 3 яйца
- 2 с. л. мед
- 1/2 с. л. лимонов сок
- 1/2 ч. л. сол
- 250 мл. л. топло прясно мляко
- 100 гр. краве масло
- 20 гр. прясна мая
За намазване:
- 1 жълтък
- 2 с. л. прясно мляко
- сусам
Рецепта за Коледна погача:
Маята и захарта трябва да разтворим в 100 мл. л. топло прясно мляко. След това се покрива и оставяме на топло да шупне за около 10 минути. В голяма купа трябва да пресеем брашното заедно със солта. В средата се прави кладенче и в него прибавяме предварително разбитите яйца (без единия жълтък. Той е за намазване.), останалото топло мляко, олиото, лимоновия сок и втасалата мая. Тестото се меси, докато започне да се отделя от стените на купата. След това се вади от нея и поставяме върху леко набрашнена повърхност и се меси до получаване на меко, еластично тесто. Теглим му един бой – удряме 100 пъти в плота и оставяме в намазнена купа. Покриваме с кърпа и оставяме на топло да втаса, докато удвои обема си. Това се случва след около час.
Вече втасалото тесто се прехвърля върху набрашнена повърхност, разделяме го на две равни части, а всяка една от тях на още четири. Трябва да ни се получат общо осем части. Всяка една разточваме на кора с дебелина между три и пет милиметра и мажем с разтопено масло. Събираме една върху друга четири кори и завиваме заедно на руло. По същия начин се процедира и с останалото тесто. Трябва да получим общо две четирипластови рула. Всяко едно руло се нарязва на триъгълни парчета. В средата на предварително намазнената тава се поставят изрязаните краища на рулата, а около тях се подреждат нарязаните триъгълници. След като сме наредили погачата, покриваме с кърпа и оставяме да втаса на топло за около 40 – 50 минути. Намазваме я с разбит в две супени лъжици прясно мляко жълтък и поръсваме със сусам. Пече се за 30 минути на 160-180 градуса. Готовата погача се маже с масло, покриваме с кърпа и оставяме да почине за 10-15 минути.
Пожелаваме Ви вкусна Коледа!
Вашият коментар