Bocuse d’Or и кулинарните ни мечти с Антонио Иванов
Bocuse d’Or е състезание за професионалисти, витрина за най-новите тенденции в световен мащаб. Bocuse d’Or е мястото, където любовта към храната и професионалните умения работят заедно, а резултата винаги е един кулинарен шедьовър.
През май тази година, в Будапеща се проведе Европейската квалификация на Bocuse d’Or. България участва за трети пореден път, като възможността за това бе осигурена от Асоциацията на професионалните готвачи.
Състезанието е отворено за всички професионални готвачи, чийто максимален брой тази година бе 20, от тях 11 получиха възможността да бъдат на големия финал в Лион, Франция, през януари 2017 г. Във всеки отбор има кандидат, помощник и треньор. Според регламента кулинарите трябва да приготвят две плата – рибно и месно, по 8 порции за журито и по 2 чинии за презентация и снимка. Всичко това трябва да се сготви за 5 часа и 35 мин., като в навечерието на надпреварата отборите имат само един час на разположение, за да подредят екипировката си. Редът, по който се състезават участниците се решава с лотария седмица преди събитието.
Bocuse d’Or, като еталон за световните кулинарни тенденции, поставя силен акцент върху аромата, вкуса и дегустацията, като има за цел и да насърчава разнообразието в световното кулинарно наследство. Осем членното жури оценява както замисъла, сложността и вкуса на ястията, така и техниката и хигиената при изпълнението. За презентацията се дават 20 точки, а за вкуса 40 точки. При случай на равенство между отборите, комитетът, отговарящ за кухните, дава допълнителни 20 точки за чиста работа и правилно използване на продуктите.
Нашият млад и златен отбор – Антонио Иванов (23) и неговият помощник Симеон Николов (20), се наредиха сред кулинарния елит на Европа, по време на континенталните квалификации за Bocuse d’Or, най-високо ценената титла в областта на кулинарията. Този факт вече е успех за България, макар че не получихме възможността да бъдем сред финалистите в Лион догодина.
LAVA България, представител на Mauviel 1830, основен спонсор на Bocuse d’Or, разговаря с Антонио Иванов за тръпката и емоцията да бъде сред европейския кулинарен елит на това състезание.
Шеф Иванов, имаме ли самочувствие и увереност, че можем да се наредим до най-добрите, водещи в кулинарното изкуство държави?
Разбира се, макар че това е едва трето участие на България на това състезание, ние се представихме доста силно, но трябва страшно много работа и е необходимо целия бизнес да се включи в това начинание, както и държавата, защото това е разликата, в другите страни всички работят заедно и успяват!
Подкрепата – финансова и морална, в месеците на подготовка за такова състезание е повече от необходима. Беше ли спокоен и сигурен в себе си, какви бяха трудностите в подготовката?
Бяха доста напрегнати и натоварени месеци, работехме всеки ден в продължение на 2 месеца както и преди това, но знаехме защо го правим и се чувствахме добре! Имахме подкрепата на приятели, роднини, много колеги готвачи, който идваха да ни видят и да опитат какво сме измислили, и по време на тренировките!
Всички майстори готвачи на това състезание за изключително добри, но не всички получават шанс да са сред избраните. Според шеф Андре Токев си бил супер спокоен по време на състезанието, шеф Димо Димов каза, че пропуски в изпълнението не е имало и все пак … Какво ни липсваше, за да бъдем сред щастливите 11?
Както казах, участваме едва за 3-ти път, държавите в първите 11 приемат Бокюз Дор като нещо изключително, място където рекламират страната си като кулинарна дестинация от 30 години насам, вкарват много средства и усилия.
Състезанието донесе много емоции на всички българи, присъствали в залата в Будапеща, както и на тези, следили го онлайн. Кой е твоят незабравим момент?
Беше уникално през цялото време, разминавах се с готвачи за който съм чувал легенди и съм гледал в youtube, запознахме се с много хора, а публиката беше уникална ние се чувствахме като в България, затова и бяхме толкова спокойни, чувахме само ”Българи юнаци” и химна, това беше уникално! Всеки говореше за българската публика!
След състезанието доста се изписа в социалните мрежи, относно класирането ни. Как приемаш коментарите?
Като цяло повечето коментари бяха много положителни, а другите просто не ги отразявам.
Eвропейския финал на Бокюз Дор, спечели 33-годишният унгарски готвач Тамаш Шзел от ресторант „Оникс“ в Будапеща.
Сребърен медал спечели Норвегия /представена от Кристофър Уйлям/, а бронзов Швеция /представена от Александер Сьогрен/.
Испанците, които също не се класираха за финала са доказателство, че за успех в Bocuse d’Or е необходим не само талантлив и амбициозен отбор. Въпреки, че е смятана за световна сила в кулинарията през последното десетилетие, Испания не постига добри резултати на Bocuse d’Or.
Нашето участие в тазгодишните европейски квалификации, определено е следващата крачка на България към повишаване на кулинарната ни култура. Необходими са ни такива изяви на български шеф готвачи на световната кулинарна сцена, не само за да заявим своето място сред добрите, но и за да черпим директно от извора нови техники, презентации, идеи.
Пък кой знае … може би ще дойде моментът, в който, онези които могат да изведат развитието на кулинарията и гурме-туризма в България до световните висини, да решат, че си струва всяко усилие и инвестиция и да го направят.
Вашият коментар