Коя е най-здравословната кухня на света
Всички добре знаем, че българската, а и като цяло балканската, не е най-здравословната кухня на света. Ние сме склонни да правим съчетания като картофи с месо, хлябът винаги присъства на трапезата, а сладкишът с орехи е класика в жанра. Все неща, които са несъвместими едно с друго и комбинацията им затруднява работата на храносмилателната система. Питате се кои са най-здравословните кухни? Ето ги и тях:
Според класацията на Форбс, най-здравословната кухня в света е японската. Никак не е случайност, че изглеждат толкова добре и на старини, а средната продължителност на живота им е 82г. Процентът на страдащи от затлъстяване е минимален – 1,5%. В тяхното меню, винаги присъства рижа, а тя доставя омега 3 мастни киселини, извести с намаляването на риска от сърдечно-съдови заболявания. Използват всички видове зеле, допълвайки със соя, а това намалява риска от рак на гърдата. Ядат се водорасли, съдържащи минерали като йод и селен, полезни за функцията на щитовидната жлеза. Юфката от елда е на почит, а тя осигурява множество микроелементи, сушито осигурява енергия, като същевременно калориите в него са почти нищожни и най-вече преяждането там не е прието. Храниш се толкова, колкото да се заситиш.
Втората в класацията кухня е Сингапурската и Средиземноморската кухня (испанска, италианска, гръцка) са изключително сходни. Средната продължителност на живота в Сингапур също е 82г., а процента на затлъстяване 1,8%. Рибата, зехтинът, зеленчуците, морските дарове и зърнените храни са основните храни в средиземноморското меню. Сиренето и месото е почти изключено, но не и забранено, а плодовете заменят сладкишите напълно. Сингапурската диета е изключително богата на омега 3 мастни киселини, които съдържат много антиоксиданти.
Французите се славят със своята фина снага и изтънчен вкус към модата и храната. Те са слаби и здрави, въпреки че диетата им е с високо съдържание на мазнини и въглехидрати. Причината се състои в това, че те ядат в малки количества, сиренето се яде отделно от хляба, а червеното вино е част от вечерята. Продължителността на живота на французите е 81г., а процентът на наднормени тегло на населението е едва 6,6%, въпреки тестените изделия, шоколадът и висококалоричното сирене. Те обаче, за разлика от балканските народи, ядат по много малко, а пърженото почти не се консумира.
Подправките, освен че придават вкус и цвят на ястията са и много полезни за здравето. Куркумата има противовъзпалителен ефект, а джинджифилът облекчава дискомфорта в стомаха. Именно заради това, индийската кухня също влиза в класацията. Любимата напитка ласи се състои от кисело мляко с мента, която е богата на добри бактерии.
И накрая стигаме до Китай. Тайната се крие в зеления чай и пръчиците. Чаят е наситен с антиоксиданти и премахва толксините, спомага храносмилането и подтиска глада. Пръчиците от своя страна пък, спомагат за по-бавното хранене, което води до прием на по-малки количества храна. Жителите на Китай живеят средно до 73г., а с наднормено тегло са едва 1,8% от населението. Поради неблагоприятния климат за отглеждането на плодове и зеленчуци, менюто включва главно риба, млечни продукти, черен хляб и ягодоплодни култури.
А ето как би изглеждало едно наистина здравословно меню:
Сьомга със зехтин и зеленчуци на пара.
Пълнозърнест хляб, но максисмум една филийка.
Пиле със зеленчуци, като зеленчуците са задължително приготвени на пара.
И накрая за десерт пудинг от кисело мляко, пръсен с ядки и беззахарен карамелен сос.
Вашият коментар