Негово Величество ТИГАНЪТ и какво означава това да сотираме
Джун Йошида, познат на кулинарната сцена с работата му в Brasserie, Cru, Funky Kitchen, Opera, блогa FunKook и от около две години с ресторанта “Щастливото прасе”, споделя своето виждане и ценни съвети относно това колко е важно да имаме и използваме правилните тигани в кухнята, както и това що е то Sautee (соте).
За да бъде успешно начинанието ви, когато решите да готвите от първостепенно значение са не само продуктите, които ползвате, но и съдовете, с които работите. Тенджери, тигани, ножове, дъски и т.н. са от изключителна важност и трябва внимателно да бъдат подбирани, за да не се превърне във фиаско замислената от вас кулинарна оргия, което неминуемо би ви оставило на сухо ако решите да впечатлите някой, с когото да прекарате една по-дълга вечер. В този малък абзац ще обърнем внимание на негово величество Тигана и на техниката на сотиране.
Какво означава да сотираш
Sautee (соте) – от френски, подскачам, заради движението, което се получава докато храната се готви. Това е техника на готвене, при която се използва малко количество мазнина като храната се готви на висока температура. Често продуктите са нарязани на парчета или тънко, за да се осигури по-бързото им готвене. Храна, която е сотирана се зачервява (карамелизира), за да се запази нейната текстура, вкус и крехкост. Когато се готви месо, риба, пиле, храната често се завършва със сос, получен от бульон, вино или друга течност (ЗАБРАВЕТЕ ЗА ВОДАТА), комбиниран с това, което е останало по тигана. Сотирането е различно от пърженето в тиган, където се използва повече мазнина или се готвят големи парчета месо, риба и т.н., които се обръщат само ВЕДНЪЖ. Някои готвачи използват термина в зависимост от количеството добваена мазнина, а други ги използват взаимозаменяемо. Сотирането се различава и от запечатването, по това че първото само сготвя повърхността на продукта. Стир фрай също е различна техника, която се използва най-вече в източноазиатската кухня. Там всички продукти се добавят наведнъж, а не постепенно. За сотиране използвайте най-вече обикновен зехтин ( екстра върджин изгаря по-бързо, тъй като има ниска точка на горене ), рафинирано масло ( по същата причина ), олио от рапица, гроздови семена или фъстъчено олио.
Подбери внимателно своя Тиган
Намери съд, които е по-скоро широк, отколкото висок. Това осигурява по-бързото изпарение, храната трябва се събере равномерно, така че да не е препълнен тигана. Не трябва продуктите да са сгъчкани на едно място, за да има разстояние между тях, защото тези, които са отгоре по-скоро ще се задушат, отколкото да се карамелизират, изпържат и т.н. Не по-малко важно е да няма прекалено много място, защото тогава мазнината, в която готвите ще изгори.
Изключението:
Всякакви зелени храни, както и някои гъби ще се „смалят”, тъй като ще отделят голямо количество вода при готевене. Такъв тип продукти може да са в по-голямо количество ( без да прекалявате). ИЗБЯГВАЙТЕ ТИГАНИ С НЕЗАЛЕПВАЩО ПОКРИТИЕ!!!!!!!!!! С такъв тип тиган никога няма да получите хубава и хрупкава коричка.Може да си помислите: „Да, ама храната ми залепва за тигана!!!”. Спокойно, ще стигнем и до там.
Нагрявайте Тигана много добре
За да не получите, нещо, което изглежда все едно е готвено в микровълнова фурна трябва тигана да е нагрят предварително. Храната трябва да започне да се готви в момента, в който докосне повърхността, а не постепенно, докато тигана се загрява (ТОВА ЩЕ ПОМОГНЕ ТЯ ДА НЕ ЗАЛЕПНЕ). Първо загрейте тигана на сравнително висока температура – малко по-ниска температура е ОК, за бели меса, риба, зеленчуци, които сте бланширали предварително или по-дебели парчета. – преди да добавите мазнината.
Кога всичко е наред: Виждате мазнината на малки вълнички, все едно сте хвърлили камъче във водата или я чувате да цвърчи.
Кога нещата отиват по дяволите: Забелязвате пушек или усещате миризма на изгоряла мазнина. В този случай дръпнете тигана, изхвърлете мазнината, избършете го и започнете наново. Ако не сте сигурни в себе си, просто докоснете повърхността с крайчето на месото или каквото готвите. Ако чуете божествения звук „Църррррррррр!” сте в играта.
Карайте по-леко с количеството мазнина, която добавяте
Слагайте само такова количество мазнина, че да бъде повърхността леко омазнена. Всяко екстра количество ще ви докара в друга територия – тази на пърженето. Ако наклоните тигана и видите повече от 1-2 супени лъжици ( 15 – 30 мл.) бъдете разумен и махнете излишната мазнина.
Подсуши храната си добре
Провери дали не е останала повече влага или марината по продукта ти преди да го сложиш в горещата мазнина. Вероятно си чувал че водата и мазнината са като Левки и ЦСКА: хич не се обичат.
Бъди там през цялото време, но не прекалявай с ровичкането
Изкушението от това да държиш шпатула, щипки и т.н и да ровичкаш храната е огромно, просто хората са такива. През цялото време искаме да бутаме, бодем, разбъркваме нещо. Не сме Иван Звездев и не сме пред камера, не е нужно да го правим. Вместо това оставете храната да се зачерви, да добие примамлив цвят и коричка от едната страна преди да предприемете каквито и да е било действия. Когато това се получи обърнете я, би трябвало тя да се отлепи без съпротива, ако сте спазили горните инструкции. Ако готвите месо или риба обръщайте САМО ВЕДНЪЖ!
Подходящият Тиган
Добре е да имате няколко тигана, в зависимост от количеството храна, което ще приготвите. Тоест да имате 2-3 размера. Избирайте солидни тигани с дебело дъно. Всичко що е тенеке може да засилите в кошчето за боклук. Най-подходящи са тигани от неръждаема стомана (вече се намират по специализираните магазини), прекрасно е да имате и един тиган от чугун, поддържат се лесно и са вечни.
Източник: FunKook
Вашият коментар