Маята – хлебна, бирена и хранителна.
Хлебната и бирената мая са добре познати и отдавна присъстват в дневното ни меню. С хранителната мая, обаче малко хора са запознати. В последните години се заговори и за нея. Тя е известна предимно на хора, следващи принципи на вегетарианско, веганско и безглутеново хранене. Хлебната, бирената и хранителната мая имат много общо, но и значително се различават по между си.
Три вида мая – един вид малки едноклетъчни дрожди.
Маята, всъщност, са дрожди – едноклетъчни организми, наречени Saccharomyces Cerevisiae. Клетките дрожди имат яйцевидна форма и могат да се видят само с микроскоп. В един грам мая има 20 000 000 000 (двайсет милиарда) клетки от дрожди. Те се нуждаят от храна, топлина и влага, за да процъфтяват. Чрез ферментация превръщат храната си – захар и нишесте – във въглероден диоксид и алкохол. Въглеродният диоксид кара хлебните изделия да бухват, когато в тях се ползва мая. За хлебната мая, вредна или не, вече сме писали. Има доста интересни неща, които искаме да споделим с вас и за бирената, и за хранителната мая.
Бирена мая.
Бирената мая се произвежда от бирени дрожди, наречени Saccharomyces Cerevisiae (аха, вече ги знаем тези сахаромицес). Те се добиват от естествената ферментация на малц, хмел и вода. Думата „saccharomyces“ произлиза от старогръцки и означава „сладка плесен“. Тази плесен е вторичен продукт от производството на бира. В бирената индустрия се използват щамове, които произвеждат повече алкохол, а в производството на хляб се използват такива, които отделят повече въглероден диоксид. Бирената мая, която си купуваме като хранителна добавка представлява деактивирани бирени дрожди. След това дрождите се изсушават и се смилат на люспички или на прах. Докато са активни, дрождите поемат редица витамини, минерали и протеини от зърнените култури върху които се развиват. Тези нутриенти остават в изсушената мая, което я прави изключително хранителна.
Нутриенти в бирената мая:
Поради големия брой на минерали, бирената мая е отлично допълнение към природните храни, отлична помощ срещу стрес, остеопороза, анемия и други заболявания. Бирената мая съдържа три важни елемента:
- Селен, който забавя процеса на стареене. Регулира активността на глутатион пероксидаза – ензим, който играе съществена роля в неутрализирането на свободни радикали в организма;
- Хром, който действа за предотвратяване на диабет и инфаркт. Участва в регулирането на нивата на глюкоза в кръвта и за поддържането на стабилна кръвна захар;
- нуклеинова киселина, необходима за правилното клетъчно развитие и други незаменими аминокиселини, необходими за изграждането на протеини в тялото.
Бирената мая се използва като отличен източник на В – комплекс витамини: В1 (тиамин), В2 (рибофлавин ), В3 (ниацин), B5 (пантотенова киселина), В6 (пиридоксин), B9 (фолиева киселина), и H или В7 (биотин). Тези витамини подпомагат разграждането на въглехидрати, мазнини и протеини, като осигуряват на организма енергия. Те също така подкрепят нервната система, спомагат за поддържане на мускулите. Използвани са при храносмилането и поддържат здрави кожата, косата, очите, устата и черния дроб. Бирена мая не съдържа витамин B12, основен витамин. Производителите допълнително го влагат в хранителните добавки, предлагани на пазара.
Вреди от бирената мая
Хората, които имат чести гъбични инфекции или са алергични към мая, трябва да избягват този продукт. Хората с диабет трябва да се консултират със своя лекар, преди да приемат бирена мая, защото тя може да взаимодейства с лекарства за диабет и да причини ниски нива на кръвната захар. Хората с болестта на Крон също трябва да направят тази консултация.
Бирена мая изглежда безопасен за повечето хора продукт, когато се използват в краткосрочен план. Може да предизвика главоболие, стомашен дискомфорт и газове (метеоризъм). Не е известно достатъчно за безопасността на дългосрочната употреба на бирена мая. Придържайте се към краткотрайната употреба.
Хранителна мая (nutritional yeast)
Хранителна мая е една от най-великите съставки, която може да намери употреба във веган кухнята. Както при класическата хлебна мая или добре познатата бирена мая, хранителната мая е направена от същите едноклетъчни организми (дрожди), Saccharomyces Cerevisiae. Разликата е в това, че дрождите не са продукт от производството на бира, а се захранват с меласа и са специално отглеждани за хранителна добавка. Хранителната мая е деактивирана, изсушена и смляна на люспички. Има ядков вкус и напомня на сирене/кашкавал. Вкусът на кашкавал, всъщност, идва от глутаминовата киселина, която се образува в процеса на зреене. Това е същата аминокиселина, която прави изключително вредния мононатриев глутамат толкова вкусен и пристрастяващ. За разлика от него обаче, в хранителната мая глутамините са напълно естествени и само подчертават вкуса на храната.
За разлика от маята за хляб, при която дрождите са все още живи и правят така, че хлябът да бухва, хранителната мая е “дезактивирана”. Това означава, че бактериите не са живи и ако сложиш хранителна мая в хляб, той няма да бухне, нито може да ферментираш нещо с нея. Хранителната мая не променя микрофлората в червата ни и е напълно здравословен продукт. Тя е различна и от бирената мая, която е доста горчива и има вкус като да ядеш хартия. Хранителната мая засилва аромата и вкуса на храните и ги обогатява със своя кашкавален вкус.
Нутриенти в хранителната мая
Най-често хранителната мая се препоръчва поради факта, че съдържа почти всички витамини от група B, включително тиамин, фолиева киселина, B6 и ниацин. Само половин до една супена лъжица хранителна мая на ден ще ви осигури препоръчителния дневен прием от B витамини. В нея също липсва витамин В12, който може допълнително да се добави. Хранителната мая съдържа всичките 9 незаменими аминокиселини, което я прави източник на завършен протеин. Богата е на бета глюкани (разтворими фибри), желязо, селен, хром и огромна гама от всякакви ензими, витамини и минерали, които засилват имунната система, намаляват нивата на холестерол в кръвта и предпазват от рак и хронични заболявания. *
Хранителната мая е богата на протеини (51%) – 10g хранителна мая осигирява количество протеини колкото 20g месо. Тези протеини са от растителен произход и се усвояват лесно от човешкия организъм.
Здравословните ползи от хранителната мая
- Подобрява метаболизма;
- Отличен източник на протеин и фибри;
- Изключително полезна за вегетарианци и вегани;
- Подхранва кожата, косата и ноктите;
- Подходяща при глутенова непоносимост (не съдържа глутен);
- Предотвратява рака на панкреаса;
- Подпомага работата на черния дроб;
- Регулира кръвната захар;
- Има антивирусни и антибактериални свойства;
Хранителната мая има отлични показатели за износване на здрава бременност. Препоръчва се на всички жени, които планират бременност, да приемат 400–800 μg фолиева киселина на ден, за да предотвратят вродени аномалии и да подпомогнат растежа на плода. Производителите често подсилват хранителната мая с фолиева киселина, което я направи полезна добавка за бременни жени. Някои марки хранителни дрожди могат да съдържат повече от стандартна порция фолиева киселина, така че хората трябва да се консултират с лекар, преди да го използват като добавка.
Има ли някакви рискове?
Въпреки всички предимства, които хранителната мая може да предложи, тази добавка не е подходяща за всички. Изследователите препоръчват на хората с възпалително заболяване на червата (IBD), глаукома и хипертония да избягват използването на хранителни дрожди, защото това може да влоши симптомите им. Хората с чувствителност към дрожди или алергия също трябва да избягват излагането на хранителни дрожди. В допълнение, някои изследователи казват, че хората с по-висок риск от подагра е добре да избягват хранителни дрожди.
Хранителните дрожди понякога се наричат суперхрана, защото дори малко от тази високопротеинова, нискомаслена, богата на нутриенти храна осигурява множество витамини и минерали, необходими на човешкия организъм.
Източници: veganholistic.com, myspringtolife.com, medicalnewstoday.com
1 thoughts on “Маята – хлебна, бирена и хранителна.”